دکتر روانشناس خوب | دکتر روانشناس آیا می تواند دارو تجویز کند؟؟؟؟؟

2

دکتر روانشناس

دکتر روانشناس ، دکتر روانپزشک
تفاوت در چیست؟؟؟

 

معمولا هنگامی که افراد از اصطلاح دکتر استفاده می کنند، تصوری که آنها دارند، دکتر پزشک است از نظر آکادمیک، هر کسی که مدرک دکتری تخصصی دارد، یک دکتر است. از جمله روانشناسان، که  دکتری تخصصی روانشناسی (PHD) یا دکتر روانشناس (PsyD)  محسوب می شوندبنابراین براین اساس آنها دکتر هستند، اما متفاوت از آن چیزی که شما ممکن است برداشت کنید.

دکتر روانشناس
دکتر روانشناس

آیا دکتر روانشناس دارو تجویز می کند؟؟؟

 

بنابراین اگر به دنبال این هستید بدانید که آیا یک روانشناس می تواند درمان های دارویی یا پزشکی را برای افسردگی تجویز کند، داروها یا روش هایی مانند درمان الکتروشیمیایی (ECT) یا تحریک مغناطیسی مغز (TMS). پس جواب این است:  خیر، دکتر روانشناس نمی تواند این کار را انجام دهد.

دکتر روانشناس در درجه اول در یکی از این دو زمینه فعالیت می کند: پژوهش و تحقیقات علمی روانشناسی یا کار با بیماران از طریق مشاوره و  یا روان درمان.

مشاوره به نوعی مداخله کوتاه مدت است که با هدف کمک به مراجع بر روی مشکلاتش انجام می شود. از سوی دیگر، روان درمانی شامل مشاوره به صورت درازمدت با مراجع است تا درمانگر بتواند به فرایندهای فکر و شیوه زندگی او در دنیای درونی و بیرونی او بپردازد، تا به دلایل تجربه چنین مشکلاتی در فرد پی ببرد.

اگر چه روانشناسان معمولا نمی توانند داروها را تجویز کنند، اما استثنائات خاصی برای این قانون وجود دارد. نهادهای خاصی از جمله ایالت ایلینوی، نیومکزیکو و لوئیزیانا، همچنین در سرویس بهداشت عمومی، ارتش ایالات متحده و گوام به روانشناسان بالینی متخصص این اجازه داده می شود دارو را تجویز کنند. اما محدودیت های خاصی برای این موضوع وجود دارد.

تعامل دکتر روانشناس و دکتر روانپزشک

 

در اکثر موارد، اگر برای درمان افسردگی به دکتر روانشناس مراجعه کردید و بنا به تشخصص دکتر روانشناس به داروها یا سایر درمانهای پزشکی نیاز داشتید، باید یک متخصص روانپزشکی دیگری به نام “روانپزشک” مراجعه کنید.  روانپزشک  یک پزشک است، بنابراین قادر به ارائه این درمان دارویی است.

علاوه بر این، روانپزشک در نحوه ارائه روان درمانی آموزش دیده است. هر چند روانپزشکان بیشتر مایل به تمرکز بر جنبه های پزشکی درمان دارویی هستند، اما ترجیح می دهند تا بیماران خود را به یکی دکتر روانشناس بفرستند تا جنبه های روانشناختی بیماری خود را بررسی کنند.

دکتر روانشناس
دکتر روانشناس

سایر پزشکان می توانند داروها را تجویز کنند

پزشکان دیگر، مانند پزشک خانواده، ممکن است داروهای روانپزشکی را نیز تجویز کنند و این شرایط می تواند انتخاب خوبی برای بسیاری از مردم باشد، به خصوص اگر پرونده شما پیچیده نیست و به درمان با داروهای ضد افسردگی نتیجه خوبی دریافت می کنید.

دیدن پزشک شخصیتان نیز یک راهکار خوب برای رد کردن هر گونه علت بالقوه دیگر برای تجربه حالت افسردگی  شما می تواند باشد، از جمله بیماری های خاص پزشکی که میتوانیم به آن اشاره کنیم مانند کم کاری تیروئید و عوارض جانبی دارو می باشد.

دو شیوه روان درمانی و دارو درمانی قادر به کمک به افراد مبتلا به افسردگی هستند؛ و اغلب مردم تنها با روان درمانی به تنهایی و یا با دارو درمانی به تنهایی بسنده می کنند. 

ترکیبی از هر دو روش یعنی روان درمانی و دارو درمانی به بهترین نتایج منجر می شود

در مواردی که افسردگی فرد دشوار است برای درمان بهتر است از هر دو گزینه روان درمانی ودارو درمانی در کنارهم استفاده شود.

یه پیشنهاد خوب

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی بوجیکا کادر روانپزشکی و روانشناسی کودک مجربی داره که شما می توانید از خدمات این متخصصین استفاده کنید

همین حالا اقدام کنید 


 

مطالب مرتبط

آیا روانشناس می تواند دارو تجویز کند؟
کلینیک روانشناسی در تهران | مرکز مشاوره روانشناسی |مرکز روانشناسی
مرکز مشاوره روانشناسی چجور جاییه؟؟؟؟|مرکز روانشناسی | کلینیک روانشناسی
مشاوره کودک | ۵ سوال کلیدی برای انتخاب مشاور کودک
روانشناس کیست و چه مسئولیت هایی دارد؟؟؟ | روانشناس خوب در تهران
روانپزشک ! روانشناس ! ۶ تفاوت کلیدی بین آنها !!! روانپزشک تهران | روانپزشک آنلاین
روانشناس خوب رو از کجا بشناسیم؟؟؟ | دکتر روانشناس خوب در تهران
2 نظرات
  1. الهام می گوید

    سلام میشه کمکم کنید من خیلی ناراحتم از مشکل ناراحتی و دگرگونی و دلشوره رنج شدید میکشم

  2. رضا می گوید

    سلام سوالی از پزشکان متخصص دارم ممنون میشوم را هنمایی شوم همسرم پنجاه چهار سال دارد نسبت به همه حوادث طبیعی حساس و باعث ناراحت ی خودش و اطرافیانش می‌شود مثلاً بسیار ترسو و هر روز بیشتر می شود که این حالت باعث تشنج و پرخاشگر می شود هر چند در سیرت واخلاق او اینطوری نیست خواهشمندم راهنمایی بفرمایید تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.