روانشناسی بالینی کودک و نوجوان | روانشناس بالینی

روانشناسی بالینی شاخه ای از روانشناسی است که مرتبط با ارزیابی و درمان بیماری های روانی، رفتار های غیر طبیعی و مشکلات روانپزشکی می باشد. روانشناسی بالینی علم روانشناسی را با درمان مشکلات پیچیده انسانی ادغام می کند.

 

اگر دوست دارید با کودکان کار کنید، شاید بخواهید روانشناسی بالینی کودک را به عنوان یک حرفه در آینده برگزینید. متحصصان روانشناسی بالینی کودک به طور خاص به نگرانی های روانشناختی کودکان توجه میکنند. اما قبل از اینکه بخواهید تصمیم بگیرید که آیا این مسیر شغلی بهترین انتخاب برای شما هست یا خیر، بهتر است درباره وظایف این شغل، نیازهای آموزشی و چشم انداز این شغل بیشتر بدانید.

 

روانشناس کودک کیست؟

روانشناس کودک، روانشناسی است که رشد روانی، اجتماعی و عاطفی کودکان را بررسی میکند. به طور معمول روانشناسان کودک از دوران قبل از بارداری تا زمان نوجوانی و اوایل جوانی را تحت نظر دارند.

روانشناسان کودک ممکن است فقط با حوزه سنی خاصی کار کنند. مثلا بعضی از درمانگران فقط نوزادان را میبنند و بعضی از آنها فقط در حوزه نوجوانان کار میکنند.

مهم نیست چه قشری، روانشناس کودک را انتخاب میکنند، تمرکز روانشناس کودک بر درک، پیشگیری، تشخیص و درمان مسائل کودک است.

 

 

برخی از حوزه هایی که روانشناسان کودک در آنها کار میکنند، شامل موارد زیر است:

روانشناسان کودکی که با کودک مبتلا به اختلالات خلقی مانند اضطراب، افسردگی و وسواس کار میکنند.

روانشناسان نوجوانی که با نوجوانان 12 تا 18 ساله ای که اختلالات خوردن یا افسردگی و اضطراب دارند را درمان میکنند.

روانشناسان رشد که رشد کودکان را بررسی میکنند و به پژوهش در این حوزه مشغول هستند.

روانشناسان آموزشی که روی نحوه یادگیری افراد و موضوعاتی مانند نتایج درسی، روند آموزشی، تفاوت های فردی در یادگیری، اختلالات یادگیری و … مطالعه و پژوهش میکنند.

 

روانشناسان کودک در کجاها کار میکنند؟

روانشناسان کودک ممکن است در قسمت های مختلفی از جمله مدارس، دادگاه ها، بیمارستانها و کلینیک های بهداشت روانی کار کنند.

درمانگرانی که در سیستم مدرسه کار میکنند اغلب تشخیص اختلالات یادگیری، مشاوره برای دانش آموزان، مشاوره برای مادران و پدران برای کمک به کودکان را آموزش دیده اند و در این حوزه ها اختصاصا به مراجعین کمک میکنند.

درمانگرانی که در قسمت دادگاه ها کار میکنند، به نوجوانانی که در سیستم قضایی محکوم شده اند کمک میکنند تا با شرایط بهتر کنار بیایند و بتوانند در صورت لزوم شهادت صحیح بدهند و وقتی آزاد شدند، زندگی بهتری داشته باشند. یکی از معمول ترین کارهایی که این روانشناسان انجام میدهند، آموزش مدیریت خشم است. زیراکه بسیاری از نوجوانان به دلیل ناتوانی در مدیریت خشمشان ممکن است در زندان باشند.

روانشناسانی که در بیمارستان ها یا مراکز خصوصی بهداشت روان کار میکنند، اغلب به طور مستقیم با مراجعین و خانواده ها کار میکنند. این متخصصان ابتدا مراجعین را ارزیابی دقیق میکنند که میتواند شامل مصاحبه یا انجام تست های روانشناختی باشد. بعد از آن جلسات درمانی مکرر و منظم تا رسیدن به اهداف درمان پیگیری خواهد شد.

 

در نهایت

اگر میخواهید در حوزه سلامت روان و به عنوان روانشناس کودک کار کنید، زمان زیادی را صرف مطالعه مزایا و معایب این رشته کنید. اهداف خود را ارزیابی کنید و به طور روشن مشخص کنید که آیا روانشناس کودک شدن شما را در دستیبابی به اهداف حرفه ای و شخصی تان کمک خواهد کرد؟

Source

Leave A Reply

Your email address will not be published.