محافظت از کودک در مقابل سوءاستفاده جنسی- مرکز مشاوره کودک

محافظت از کودک در مقابل سوءاستفاده جنسی- مرکز مشاوره کودک

 

سوء استفاده جنسی علیه کودکان نقض گسترده حقوق کودکان است. با این حال، این واقعیت جهانی در همه کشورها و گروه های اجتماعی است.

این می تواند به شکل سوء استفاده جنسی، آزار و اذیت، تجاوز جنسی یا استثمار جنسی در فحشا یا پورنوگرافی باشد.

این می تواند در خانه ها، مؤسسات، مدارس، محل های کار، امکانات مسافرتی و گردشگری، در جوامع – هر دو در شرایط توسعه و شرایط اضطراری (مشاهده خشونت جنسیتی در شرایط اضطراری) و همچنین در موارد غیر اضطراری در کشورهای توسعه یافته اتفاق می افتد.

به تدریج اینترنت و تلفن های همراه نیز کودکان را در معرض خطر خشونت جنسی قرار می دهند، زیرا برخی از بزرگسالان به دنبال برقراری روابط جنسی با کودکان به اینترنت می روند.

همچنین تعداد و گردش تصویر از سوء استفاده از کودکان افزایش می یابد.

بچه ها نیز هر پیام یا تصاویر جنسی را بر روی تلفن های همراه خود ارسال می کنند که آنها را در معرض خطر سوء استفاده قرار می دهد.

 

در زندگی کودک دخالت کنید

فعال شدن فعالانه در زندگی یک کودک می تواند علائم هشدار دهنده از سوء استفاده جنسی از کودک را بیشتر آشکار سازد و به کودک کمک کند که اگر اتفاق ناگواری در حال رخ دادن است راحتتر به شما بپیوندد.

اگر چیزی باعث نگرانیتان می شود یا می بینید، می توانید اقدام به محافظت از کودک خود کنید.

 

علاقه به زندگی روزمره تان را نشان دهید

از آنها بپرسید چه کاری در طول روز انجام دادند . با چه کسی همراه بوده اند و با کی چه کسی آنها را در ناهار می نشست؟ پس از مدرسه چه بازی هایی انجام دادند؟ آیا از خودشان لذت می بردند؟

ازافرادی که در زندگی فرزندتان است مطلع شوید

از فرزندتان در مورد بچه هایی که به مدرسه می روند، والدین دوستان خود و دیگران که ممکن است با آنها روبرو شوند، از جمله همکاران یا مربیان، بپرسید.

در مورد این افراد به طور آشکار صحبت کنید و سوالات را مطرح کنید تا کودک شما بتواند راحت انجام دهد.

 

مراقبان و پرستاران کودکتان را با دقت انتخاب کنید

 در مورد مراقبین اطفال برای فرزندتان دقت داشته باشید.

 

درباره رسانه صحبت کنید

حوادث خشونت جنسی اغلب توسط اخبار پوشش داده شده ودر تلویزیون نشان داده میشود. برای شروع یک مکالمه از کودک خود سوالاتی در مورد این پوشش بپرسید.

سوالاتی مانند «آیا تا به حال پیش از این اتفاق  شنیده اید؟» یا «اگر این وضعیت برایت پیش بیاید چه کار میک نی ؟» می تواند به کودک شما نشان دهد که این مسائل مهم هستند و نیاز است و می توانند با شما صحبت کنند.

قبل از صحبت کردن با بچه هایتان درباره تجاوز جنسی بیشتر بدانید.

 

علائم هشدار را بدانید

با علائم هشدار دهنده سوء استفاده جنسی از کودک آشنا شوید و هر گونه تغییری را در فرزندتان مشاهده کنید، مهم نیست که این تغییرات چقدر کوچک باشد.

کودکان را تشویق کنید تا صحبت کنند
هنگامی که کسی می داند که صدای آنها شنیده می شود و به طور جدی مورد توجه قرار می گیرند، به آنها شجاعت سخن گفتن می دهد .

شما می توانید در مورد احساسات و نحوه بیانشان با فرزندتان صحبت کنید و به آنها نیز آموزش دهید که این کار چگونه انجام دهند.

 اگر هنوز با فرزندتان در رابطه با این موضوعات صحبت نکرده اید نگران نباشید  دیر نشده است.

 

کودک خود را در مورد مرزها آموزش دهید

اجازه دهید فرزند شما بداند که هیچ کس حق ندارد آنها را لمس کند و یا آنها را ناراحت کند  این شامل آغوش پدربزرگ و مادربزرگ و یا حتی مچاله شدن در بغل مادر یا پدر نیز است.

مهم است که اجازه دهید فرزند شما بداند که بدن آنها برای خودشان است. به همان اندازه مهم است که به فرزندتان یادآوری کنید که اگر شخص نمی خواهد لمس شود حق ندارد شخص دیگری را لمس کند .

در مورد بدن شان با آنها صحبت کنید

از سنین پایین، فرزندان خود را با نام بخش های بدن شان آشنا کنید. آموزش دادن به کودک این کلمات آنها را قادر می سازد تا وقتی که چیزی اشتباه است به شما بگویند. 

 

در دسترس باشید

زمان را کنار بگذارید تا با فرزندتان در جایی که آنها توجه شما را به خود جلب کرده اند، صرف کنید. اجازه دهید فرزند شما با شما راحت صحبت کنید و باید بدانند که اگر با شما صحبت میکنند باعث ناراحتی شما نمیشوند.

 

به آنهابگویئد که اگر چنین اتفاقی افتاد بگویند و بدانند که مشکلی نخواهند بود

بسیاری از مجرمان از تهدید به عنوان راهی برای نگه داشتن کودکان در مورد سوء استفاده استفاده می کنند.  

 

به آنها فرصتی برای جمع آوری موضوعات جدید بدهید

گاهی اوقات از سوالات مستقیم مانند «آیا از آن لذت بردید؟» و «آیا زمان خوبی بود؟» جواب سوالات را به آنها ندهید ، به فرزندتان فرصتی بدهید تا نگرانی ها و ایده های خود را مطرح کنند و سؤالاتی را مطرح کنید مانند «آیا چیز دیگری است که می خواهید در مورد آن صحبت کنید؟»

 

منبع1

منبع2

Leave A Reply

Your email address will not be published.