نکاتی درباره خودزنی نوجوانان

نکاتی درباره خودزنی نوجوانان

برخی نوجوانان به خود آسیب می‌رسانند دستشان را می برند یا می‌سوزانند و … . خود آسیب زنی باعث می‌شود تا فرد از تجربه کردن احساسات منفی دوری کند؛ به‌عبارت‌دیگر خود آسیب زنی راهی است برای فرار از احساسات منفی و ناخوشایند، مشکلات در روابط، فشار شدید و یا موقعیت‌هایی است که فرد امکان تغییر آن را ندارد. در اینجا نکاتی درباره خودرنی به شما ارائه می شود.
اگر شما به‌عنوان والد متوجه شدید که نوجوانتان به خود آسیب می‌رساند از لحاظ هیجانی کنار وی باشید، بدون اینکه وی را سرزنش کنید. با او همدلی کنید.
هرچند ممکن است او را درک نکنید یا ممکن است که به خاطر زخم‌ها و برش‌هایی که ایجاد کرده است ترسیده باشید. اما به خاطر داشته باشید که نوجوان شما درد روانی عمیق‌تری نسبت به درد جسمانی دارد. عصبی نشوید، و یا فریاد نزنید. در این لحظه نوجوانتان نیاز به حس امنیت و علاقه شما با آغوش گرمتان، جملاتی که به او می‌گویید، وقتی‌که برایش صرف می‌کنید، دارد. پس بدون اینکه او را قضاوت کنید یا مورد انتقاد از کاری که کرده است قرار دهید او را دریابید.
خودزنی در نوجوان
بریدن یا خود آسیب زنی ابتدا ممکن است که به فرد حس آرامش دهد؛ اما فرد ممکن است که بعد از بریدن یا خودآسیب زنی احساس ناخوشایندی داشته باشند. خودزنی به افراد کمک نمی‌کند تا اینکه مشکلاتشان را حل کنند.
دومین کاری که باید انجام دهید این است که فردی را پیدا کنید که نوجوانتان بتواند با او صحبت کند تابتواند آنچه را که گذشته است حل کند.
دوستان هم‌سن نوجوانتان ممکن است موارد مناسبی برای این کار نباشند و دانش لازم را برای حل مشکلات نوجوانتان داشته باشند. کمک گرفتن از روانشناس مدرسه، مشاور ، روان‌پزشک و روان‌درمانگری مناسب می‌تواند گزینه خوبی باشد. نوجوان شما ممکن است احساس گناه، ناامیدی یا شرم خود را سرکوب کند و حتی ممکن است افکاری درباره خودکشی داشته باشد. بنابراین نوجوان شما نیازمند فردی است که بتواند به وی اعتماد کند تا بتواند احساسات ناخوشایندش را بیان کند ، انها را حل کند و روش‌های مقابله‌ای مناسبی برای شرایط دشوار را یاد بگیرد.
کمک کنید تا نوجوانتان راه‌های دیگری برای مقابله با درد روانی خود امتحان کنند.
در کنار نوجوانتان باشید، در آغوش گرفتن او و عشق ورزیدن به او می‌تواند کمک‌کننده باشد.
بر روی رژیم غذایی، ورزش کردن و خواب نوجوانتان توجه لازم را داشته باشید.
به راه‌هایی که می‌توانید به نوجوانتان کمک کند تا در آرامش باشد توجه داشته باشید مثل
تمرینات تنفس عمیق
موسیقی
ذهن آگاهی
ریلکسیشن
توجه به پذیرش خودتان و نوجوانتان
و یا استفاده از رویکرد حل مسئله : نوشتن راه‌حل‌ها و بارش مغزی درباره آن و پیدا کردن بهترین راه‌حل
و یا مهارت تصمیم‌گیری: نوشتن سودها و زیان‌های تصمیم‌های مختلف و انتخاب بهترین تصمیم
و کمک به آن‌ها تا راه حل دیگری به جای بریدن دستشان مثل صحبت کردن، پیاده روی و… امتحان کنند.
پس سه چیز را به خاطر بسپارید
از لحاظ هیجانی کنار نوجوانتان باشید
فرد متخصصی را پیدا کنید تا نوجوانتان بتواند از وی کمک بگیرد.
پیدا کردن راه‌حل‌هایی برای مقابله با درد روانی

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.