وسواس جنسی چیست و چگونه درمان می شود؟

0

وسواس جنسی وسواس جنسی وسواس جنسی وسواس جنسی وسواس جنسی

وسواس جنسی

وسواس جنسی

"<yoastmark

سکس با محارم

یکی از دردناک ترین وسواس ها، وسواس جنسی می باشد و کسی که دچار وسواس جنسی است بیش از سایر افراد دارای وسواس عذاب می کشند.  چون اگاهی درباره این اختلال معمولا خیلی کم است و فرد واقعا خود را شاید یک منحرف جنسی بداند و دیگری اینکه مسایل جنسی در جامعه ما معمولا یک تابو هستند و افراد به سختی می توانند مسایل جنسی خود را ابراز کنند و یا در صدد کمک بر بیایند در صورتی که اختلال رایجی است و درمان های بسیار تاثیرگذاری برای آن وجود دارد.
وسواس جنسی شامل افکار یا تصاویر جنسی است که فرد در موقعیت های مختلف تجربه می کند یک نوع از این وسواس شامل تصاویر و یا افکار جنسی در رابطه با محارم است. فرد وقتی یکی از محارم خود مثل پدر، مادر، خواهر و یا برادر و یا سایر آشنایان را می بیند ممکن است افکار یا تصاویر جنسی را درباره آنها را تجربه کند مثل تصویر بوسیدن یا رابطه جنسی.

"<yoastmark

گاهی این افکار و تصاویر جنسی راجع به قشرخاصی است مثل کودکان. موضوعات و مکان ها و اشیای مختلفی افکار و تصاویر جنسی را در فرد زنده  می کند از جمله  مثل لباس های زیر، کفش ها و فیلم ها و افراد خاص در خیابان.  راهکار این افراد برای مقابله با افکار وسواس جنسی معمولا اجتناب از موقعیت ها و افرادی است که این فکر را به ذهنشون میاره. همچنین بعضی افراد شروع به گفتن ذکرها و دعاهای مختلف می کنند تا این افکار را ذهن پاک کنند.
گاهی فرد این افکار جنسی را به صورت افکار مربوط به همجنسگرایی تجربه می کنند این افکار بدین صورت است که فرد فکر می کند نکند همجنسگرا است و وقتی افراد مختلفی مثل آشنایان و اعضای خانواده همجنس را می بیند یهو تصاویر و افکار جنسی در رابطه با انها را تجربه می کند. معمولا این تصاویر و افکار همجنسگرایی محدود به اشنایان نیست و مربوط به افراد در فیلم ها، در خیابان ها و محیط های دیگر مثل دانشگاه و مدرسه هم هست.
از دست ندهید!

"<yoastmark

راه حل این افراد برای مقابله با این افکار و تصاویر جنسی معمولا تحلیل رفتارها جنسی خودشان است ممکن است به کرات گذشته خود را بررسی کنند و ببینند که در فلان رابطه با جنس مخالف من توانستم رابطه داشته باشم پس چنین نیست یا ممکن است برعکس رابطه شان با همجنس را در گذشته بررسی کنند تا سرنخی پیدا کنند یا دلیلی موجه که همجنسگرا نیستند و عمده روز غرق این افکار می شوند و بیشتر به این فکر فرو می روند که همجنسگرا هستند. گاهی افراد شروع به خودارضایی می کنند تا به خود بقبولانند که همجنسگرا نیستند و یا رابطه های مختلف با جنس مخالف را امتحان کنند تا بیشتر مطمئن شوند همجنسگرا نیستند. این افراد معمولا از موضوعات و افرادی که این فکر را به ذهنشون بیاره اجتناب می کننند.
وجه تمایز اساسی این افکار جنسی وسواسی با انچه خیال پردازی جنسی به شمار می اید در ایجاد لذت است وقتی افراد خیال پردازی جنسی می کنند معمولا احساس لذت می کنند ولی افراد دارای افکار وسواس جنسی بیشتر احساس گناه و شرم می کنند.

"<yoastmark

وسواس جنسی بسیار رایج بوده و تقریبا یک چهارم افراد دچار وسواس، دارای وسواس جنسی هستند. آنچه به وضح قابل اطمینان است درصد بالای درمانپذیری این اختلال است. امیدوارم آگاهی درباره این اختلال بالا برود که افراد بتوانند بفهمند که مشکلی در کار است و برای درمان آن اقدام کنند.

حمید ضرابی
روانشناس بالینی- متخصص در حوزه های وسواس، افسردگی، اختلالات اضطرابی و شکست های عشقی(جدایی)

مطالب مرتبط

وسواس جنسی و مذهبی چیست؟

وسواس و روش های درمانی

اختلال وسواس


یه پیشنهاد خوب

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی بوجیکا کادر روانپزشکی و روانشناسی مجربی داره که شما می توانید از خدمات این متخصصین استفاده کنید.

همین حالا اقدام کن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.