چگونه با نوجوانم رفتار کنم؟ مرکز مشاوره کودک و نوجوان

چگونه با نوجوانم رفتار کنم؟

 

چرا کلمه “نوجوان” و یا دوران نوجوانی باعث نگرانی شما می شود؟

هنگامی که شما تصور می کنید که سال های نوجوانی یک دوره رشد شدید نه تنها فیزیکی بلکه عاطفی و فکری است قابل درک بوده که زمان اغراق و اغتشاش بسیاری از خانواده ها است.

با وجود برخی ادراکات منفی نوجوانان درباره نوجوانان، آنها اغلب پر انرژی، متفکر و ایده آل گرا هستند و علاقه زیادی به آنچه منصفانه و درست است هستند.

بنابراین، اگر چه این می تواند یک دوره درگیری بین والدین و کودک باشد، سال های نوجوانی  بچه ها به افراد متمایز تبدیل می شوند.

 

 

درک سالهای نوجوانی

 

اما مهم است که  تمایز  بین بلوغ و نوجوانی که ایجاد شده را بدانیم. بسیاری از ما در مورد بلوغ به عنوان توسعه ویژگی های جنسی بزرگسالان فکر می کنیم: تغییر در سایز اندام های بدن ، دوره  قاعدگی، اضافه شدن موهای در بدن و ناحیه تناسلی و موهای صورت.

این ها مطمئنا نشانه های قابل ملاحظه ای از بلوغ و قریب الوقوع بزرگسالی هستند، اما بچه هایی که تغییرات فیزیکی را نشان می دهند (بین 8 تا 14 ساله یا بیشتر) می توانند از طریق تعدادی تغییراتی که از خارج دیده نمی شوند،پیش رفته ،این تغییرات در نوجوانی است.

 

بسیاری از بچه ها شروع نوجوانی را با تغییر چشمگیر رفتار بااطرافیان و  والدین خود اعلام می کنند. آنها شروع به جدا شدن از مادر و پدر و مستقل شدن می کنند.

در عین حال، بچه های این سن به طور فزاینده ای از اینکه چگونه دیگران، به ویژه همسالانشان، آنها را می بینند آگاه هستند.

همسالان بر روی تصمیمات هم نسبت به والدین مهم تر تاثیر گذار ترند. 

بچه ها اغلب شروع به “تلاش کردن” بر روی دیدگاه ها و هویت های مختلف می کنند و بسیار آگاه می شوند که چگونه از همسالانشان متفاوت هستند، که همین مساله می تواند موجب بروز اختلاف و درگیری با والدین شود.

 

سر و صدا کردن

یکی از کلیشه های رایج نوجوانی،  شورشي و تندخویی  در برابر مادر و پدر است. اگر چه ممکن است بعضی از بچه ها این کار را بکنند این کلیشه قطعا نماینده اکثر نوجوانان نیست.

اما هدف اصلی سالهای نوجوان، دستیابی به استقلال است. برای انجام این کار، نوجوانان باید از پدر و مادرشان جدا شوند به خصوص والدینی که نزدیکترین آنها هستند.

به عنوان نوجوانان بالغ، آنها شروع به تفکر بیشتر انتزاعی و منطقی می کنند. آنها کد اخلاقی خود را تشکیل می دهند.و پدر و مادر نوجوانان ممکن است دریابند که بچه هایی که قبلا مایل بودند مطابق با آنها باشند، به طور ناگهانی شروع به ابراز نظر خود به خود می کنند  و نظرات آنها  قوی و مجرمانه در مقابل کنترل والدین است.

 

شما ممکن است نیاز داشته باشید که در مورد چگونگی رفتار با نوجوانتان سؤالاتی را از خود بپرسید: «آیا من پدر و مادر کنترل گری هستم؟»

«آیا من به حرف فرزندم گوش می کنم؟»

 «آیا اجازه می دهم  نظر و طرز تفکر نوجوانم از خود من متفاوت باشد؟ “

 

نکاتی برای والدین در طول سالهای نوجوان

 

 چند نکته برای پیدا کردن روش رفتار با نوجوانان وجود دارد:

 

خودت باش

در مورد نوجوانان  کتاب بخوانید . به سال های نوجوانی خود فکر کنید. مبارزات خود را با آکنه یا خجالت خود را بیاد بیاورید.

انتظار می رود برخی از تغییرات خلقی در کودک طبیعی بوده ، وقتی والدین بدانند که چه اتفاقی می افتد   می توانند با آن مقابله کند و بهتر است که بتوانید آماده شوید.

 

 

با کودکان و نوجوانان اغلب صحبت کنید

 در مورد تغییرات فیزیکی و ظاهری با فرزندانتان صحبت کنید. پاسخ سؤالات اوليه به بچه ها در مورد بدن، مانند تفاوت ها در پسران و دختران و جايي که نوزادان از آن مي آيند.

اما آنها را با اطلاعات بیش از حد بار درگیر نکنید، فقط سوالات خود را پاسخ دهید. اگر جوابهارا نمی دانید، آنها را از کسی که می دانند مانند یک دوست قابل اعتماد یا پزشک متخصص یا روانشناس بپرسید.

شما بچه های خود را می شناسید شما می توانید وقتی کودک شما شروع به گفتن جوک های مربوط به رابطه جنسی می کند یا زمانی که توجه به ظاهر شخصی اش افزایش می یابد بشنوید.

این یک زمان خوب برای پرش سوالات خود است  مانند:

آیا شما متوجه تغییرات در بدن خود هستید؟
آیا شما احساسات عجیب و غریب دارید؟
گاهی گرسنه هستید و نمی دانید چرا؟

معاینه فیزیکی سالانه وقت خوبی برای صحبت در مورد این است.  بعدا صبر کنید تا این مذاکرات را ادامه دهید، احتمال بیشتری وجود دارد که فرزند شما تصورات غلط  و یا خجالت زده یا ترس از تغییرات جسمی و احساسی داشته باشد.

خاطرات نوجوانی خود را به اشتراک بگذارید. هیچ چیز مانند دانستن اینکه مادر یا پدر نیز چنین دورانی را پشت سر گذاشته اند جالب است .

 

خود را جای نوجوانتان قرار دهید

 با فرزندتان همدلی کرده و وی را درک کنید. طبیعی است کمی نگران  باشید .

 

جنگ های خود را انتخاب کنید

اگر نوجوانان میخواهد موهای خود را رنگ کند، ناخنهایشان را سیاه و یا لباسهای فانتزی بپوشد قبل از دعوا و بحث فکر کنید تا انها را به موقع و بی ضرر بتوانید نجات دهید.

بپرسید چرا نوجوان شما می خواهد لباس خاصی داشته باشد و یا به دنبال روش خاصی بگردد و سعی کنید احساس نوجوان تان را درک کنید.

 

انتظارات را تعیین کنید

نوجوانان ممکن است در مورد انتظارات والدینشان ناراحت شوند. با این حال، معمولا آنها را درک می کنند و باید بدانند که والدین آنها به اندازه کافی  مراقبت انها هستند و  انتظارات خاصی از قبیل نمرات خوب، رفتار قابل قبول و قوانین خانه را داشته باشند.

اگر والدین انتظارات مناسب داشته باشند، نوجوانان احتمالا سعی در همکاری و شنیدن با آنها خواهند داشت.

بدون انتظارات معقول، نوجوان شما ممکن است احساس کنند شما به او اهمیتی نمی دهید.

 

اطلاعات سازنده را به فرزندان خود بدهید – اطلاعات درست ازآنها بگیرید

سالهای نوجوانی اغلب زمان آزمایش است و گاهی اوقات این آزمایش شامل رفتارهای پرخطر است. از مسائل جنسی و مواد مخدر، الکل یا مصرف دخانیات اجتناب کنید.

بحث در مورد مباحث سختگیرانه با بچه ها قبل از اینکه آنها در معرضش باشد،باعث میشود آنها مسئولانه عمل کنند. 

به اشتراک گذاشتن ارزش های خانوادگی با نوجوان خود و صحبت در مورد آنچه که شما معتقد هستید 

دوستان فرزندتان و والدین دوستان آنها را بشناسید . برقراری ارتباط منظم بین والدین می تواند راهی طولانی برای ایجاد یک محیط امن برای تمام نوجوانان در یک گروه همسال باشد.

والدین می توانند به یکدیگر کمک کنند تا فعالیت های بچه ها را بدون نیاز به کنترل مستقیم ، نظاره گر باشند.

 

علائم هشدار را بدانید

مقدار مشخصی تغییر در سال های نوجوانی طبیعی است. اما تغییر بیش از حد رفتاریا طولانی ممکن است مشکل واقعی را نشان دهد – نوعی که نیاز به کمک حرفه ای دارد.

برخی از این علائم هشدار دهنده عبارتند از :

افزایش شدید وزن یا از دست دادن وزن
مشکلات خواب
تغییر سریع و شدید در شخصیت
تغییر ناگهانی در دوستان
نمرات در حال سقوط
صحبت کردن در مورد خودکشی
نشانه های تنباکو، الکل یا استفاده از مواد مخدر

 

قوانین و مقررات

هر گونه رفتار نامناسب دیگر که بیش از 6 هفته طول می کشد، می تواند نشانه ای از مشکل اساسی باشد. در این زمان شما ممکن است یک یا دو بار در رفتار یا نمرات نوجوانانتان انتظار داشته باشید، اما دانش آموز A / B شما نباید به طور ناگهانی ناکام بماند و معمولا به طور ناگهانی نباید به طور مداوم بیرون برود.

پزشک یا مشاور ، روانشناس یا روانپزشک می تواند به شما در یافتن مشاوره مناسب کمک کند.

 

احترام به حریم خصوصی کودکان

بعضی از والدین ممکن است احساس کنند که هر کاری که بچه ها انجام می دهند، کسب و کارشان است. اما برای کمک به نوجوان شما باید بدانید که نیاز به حریم خصوصی دارد.

اگر متوجه علائم هشدار دهنده ای از مشکل شوید، می توانید به حریم خصوصی فرزند خود حمله کنید تا تا دچار مشکل اصلی نشود و تا مشکل حل شود.

اما در غیر این صورت، ایده خوبی است که به عقب بر گردیم.

به عبارت دیگر، اتاق نوجوان شما، متون، ایمیل و تماس تلفنی باید خصوصی باشد. شما همچنین نباید انتظار داشته باشید که نوجوان شما برای همیشه تمام افکار یا فعالیت های خود را با شما به اشتراک بگذارد.

مطمئنا، به دلائل ایمنی، همیشه باید بدانید که وقتی نوجوانان می رود، چه زمانی باز می گردند، چه کارهایی انجام می دهد  اما شما نیازی به دانستن جزئیات ندارید و شما قطعا نباید انتظار داشته باشید با هم دعوت شوید!

با اعتماد شروع کنید به نوجوان خود بگویید که به او اعتماد دارید، اما اگر اعتماد خراب شود، از آزادی های کمتری لذت می برد تا زمانی که بازسازی شود.

 

نظارت بر بچه ها ،مشاهده و خواندن

نشان می دهد که این روزها بچه ها به تعداد زیادی اطلاعات از طریق  تلویزیون، مجلات و کتاب ها، اینترنت  دسترسی دارند ، از چیزهایی که تماشا  میکند و میخواند آگاهی داشته باشید.

نگران  محدودیتی که برای مقدار وقت صرف شده در مقابل کامپیوتر یا تلویزیون میگذارید نباشید، می دانید که آنها از رسانه چه می آموزند و با چه کسی با اینترنت ارتباط برقرار میکند.

نوجوانان نباید دسترسی نامحدود به تلویزیون یا اینترنت  در حالت خصوصی داشته باشند – این باید فعالیت های عمومی باشد.

دسترسی به تکنولوژی نیز باید پس از ساعتهای خاص (به عنوان مثال، 10 صبح یا بیشتر) محدود شود تا خواب کافی داشته باشند . پس از یک زمان مشخص تلفن های همراه و رایانه ها محدود نمی شوند.

 

قوانین مناسب  بگذارید

خوابیدن برای یک نوجوان باید مناسب سنش باشد، همانطور که کودک شما کودک بود. نوجوانان هنوز حدود 8-9 ساعت خواب نیاز دارند.

نوجوان خود را تشویق کنید که به برنامه خوابش توجه کند .

نوجوانتان را برای اینکه قابل اعتماد باشید، پاداش دهید. زمان مناسب با خانواده بودن را در نظر بگیرید اما انعطاف پذیر باشید.

وقتی فرزند رو به رشد شما همیشه نمیخواهد با شما باشد اهانت نکنید. 

 

منبع

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.